Max Gävle i nytt ljus
När Max renoverade och byggde till företagets hamburgerrestaurang i Gävle var det viktigt med en bra och energisnål belysning. Efter att ha testat olika alternativ valde man Elektroskandias armaturer, såväl inom- som utomhus.
NIMAG fick uppdraget av Max Hamburgerrestauranger att bygga ut Max norr i Gävle och WDN ansvarade för el- och svagströmsinstallationerna.
– Vi skulle installera ny belysning såväl inne i restaurangen, som i köket och på fasaderna, säger Peter Dahlöf, projektledare på WDN. De hade tidigare haft spotar i taket inne i restaurangen, men ville nu ha en ny lösning. Förutom bra ljus måste belysningen vara energieffektiv samtidigt som armaturerna skulle vara enkla att hålla rena.
Kund: Max Gävle
Ljusdesign: NIMAG
Installatör: WDN
Belysningsarmaturer
- LED Cylinder Pendelca 72 st
- RAXca 600 st
- Tee 150 Specialca 600 st
- Smart Opal LEDca 300 st
- Tefem Sensorca 900 st
- Bloksca 50 st
- Smart Nemoca 50 st